Εκδηλώσεις και Δραστηριότητες

1 Φεβρουαρίου

Ανοιχτές Θύρες. Επισκέψεις σχολείων. Συντονίστρια Μαρία Λουκάκη.

Το Τμήμα Μαθηματικών και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών προσκαλεί τους μαθητές Β και Γ Λυκείου που ενδιαφέρονται για τα μαθηματικά ή θέλουν να δουν τι κάνουμε σε ένα μαθηματικό τμήμα να συμμετάσχουν στις εκδηλώσεις του τμήματος που έχουν προγραμματιστεί για την Πέμπτη 1 Φεβρουαρίου και την Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου 2018. Τις συγκεκριμμένες ημερομηνίες οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να ακούσουν σύντομες ομιλίες σε διάφορους κλάδους των μαθηματικών και των εφαρμογών τους να σκεφτούν μαθηματικούς γρίφους, να συναντήσουν διδάσκοντες, προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές και να λύσουν απορίες τους σχετικές με το τμήμα μας.

21 Φεβρουαρίου

Ανοιχτές Θύρες. Επισκέψεις σχολείων. Συντονίστρια Μαρία Λουκάκη.

Μάρτιος

23 Μαρτίου

Τελετή ορκωμοσίας Τμήματος

Ιούλιος

2-6 Ιουλίου

Διεθνές συνέδριο "Νέες εξελίξεις στην Μιγαδική Ανάλυση και στην Θεωρία Συναρτήσεων". Συντονιστής: Μ. Παπαδημητράκης.

Το συνέδριο θα καλύψει τις εξής περιοχές: μιγαδικά δυναμικά συστήματα, γεωμετρική θεωρία συναρτήσεων και θεωρία τελεστών, μιγαδική ανάλυση και θεωρία πιθανοτήτων, θεωρία δυναμικού και θεωρία προσέγγισης. Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα http://www.caft2018.com.

20 Ιουλίου

Τελετή ορκωμοσίας Τμήματος